HACAMAT ve Hacamat Noktaları

Hacamat Akademisi ile Tüm Türkiye'de Hacamat ve Sülük Kurs,Seminer,Eğitim

HACAMAT ve Hacamat Noktaları

Geçmişte ve günümüzde pek çok hastalığı hacamat ile tedavi etmek mümkün olabilmektedir. Üstelik çok uzun tedavi süreci de çoğunlukla yoktur. Mesela bir boyun ağrısı ve boyun sertleşmesi durumunda daha ilk hacamatta ağrı ya çok azalmakta ya da tamamen geçmektedir. Bunun için hastalığa göre hacamat yapılacak noktaların iyi bilinmesi gerekmektedir.

Hacamatın en iyi taraflarından birisi de hiçbir yan etkisinin bulunmaması, uygulanışın basit ve kısa olmasıdır. Şimdi bu bölümde hastalıklar ve bu hastalıklar için hacamat noktalarından bahsedeceğiz.

MİGREN, BAŞAĞRISI VE SİNÜZİT:  Özellikle kadınların en büyük sorunlarından biri migren ve baş ağrılarıdır. Ben kendimde en azından migrenin ne demek olduğunu biliyorum. İnsanı çıldırtan bir baş ağrısı, ışığa karşı çok şiddetli bir duyarlılık ve akabinde mide bulantıları. Kullanılan ilaçlar ise anlık çözüm. Belki ağrıyı geçiriyor ya da yavaşlatıyor ama bir sonraki migren atağı tetiklenmek üzere sizi bekliyor.

Aşağıdaki resimde hacamat noktalarını ve akupunktur noktaları verildi. Akupunktur konusunda ehil bir insana danışılmalı, hacamat noktası olarak ta 1-45-46-55-20-21-36-2 ve 3. Noktalar ihtiyaca göre tercih edilmelidir. (Ancak bu noktaların hepsine birden hacamat yapılmaz. Usta bir haccam kişinin şikayetine göre öncelikli yerleri bilmektedir.)
BEL VE BOYUN FITIĞI:  Bel fıtığı ve boyun fıtığı tedavisinde genellikle ağrıyan yere hacamat yapılır. Fıtıklaşan bölgede tortular ve oradaki pis kan vakumlanarak alınır. O bölgeye hacamat yapılmadan evvel yakıyla beraber 24 saat öncesinden kuyruk yağı sarılır. Kuyruk yağı o bölgeyi iyice yumuşatacaktır. Bunu kendiniz bile elinizle dokunduğunuzda hissedeceksiniz. Yakının amacı da hem sıcak tutmak, hem de kuyruk yağının o bölgede sabit durmasını sağlamaktır.  Kuyruk sokumu üstü sağ ve sol yanlardan başlanır uygulamaya. Boyun fıtığında ise 1 ve 55 numaralı bölgeler önemlidir. Hacamatın en başarılı ve sık uygulandığı hastalıkların başında gelir bel fıtığı tedavisi. Mısır, Endonezya, ve İran da TIP FAKÜLTELERİNDE hacamatla bel fıtığı tedavisi konusunda bir çok araştırmalar yapılmıştır. Alının sonuçlar çok etkileyici ve başarılıdır.
KİREÇLENME, ROMATİZMA, İLTİHAPLI EKLEM ROMATİZMASI:  Karaciğer arkası, kahil ve ağrıyan bölgelere özellikle diz kapağı ve baldırın dış kısımlarına yapılan uygulamaları çok faydalıdır. Ağrılar hacamatın sonunda hemen geçer. Ancak ilerlemiş vakalarda uzman bir haccam tarafından 4-5 seans kadar tekrar edilmesi gerekebilir. Özellikle boyun ve omuzlardaki kulunçvari ağrılarda sonuç yüzde yüz görülmektedir. Bayanlarda erkeklere oranla 3 veya 4 kez daha fazla görülen nedeni tam olarak bilinmeyen iltihaplı eklem romatizmasıdır. Bu eklem rahatsızlıkları ileri safhada diğer organları da etkilemeye başlar. Özellikle beyne, kalbe ve damarları etkilemesi çok tehlikelidir. Kişinin şikayetine göre aşağıdaki noktalardan uygun olan yerlere hacamat yapılır.

HİPERTANSİYON, ŞEKER: Hacamat hangi noktadan yapılırsa yapılsın yüksek tansiyona son derece iyi gelir. Tansiyon düşer, normal seyre gelmeye başlar yani dengelenir. En uygun bölge kalp, kahil  karaciğer bölgesi ve baştan yapılan hacamattır. Tansiyon için her zaman ilk başlangıç noktası yukarı nokta olmalıdır. Vücutta 55 numaralı noktayı hemen hemen her rahatsızlıkta kullanmak gerekir. Çünkü bu bölge Peygamber Efendimiz (S.A.V) tarafından önerilen bölgelerdendir. Malum; şeker hastalarının yaraları biraz geç iyileşir. Onun için şeker hastalarında mümkün olduğu kadar dikkat edilmeli, şekeri çok yüksekken hasta hacamattan kaçınmalıdır. Ancak şekeri belirli bir seviyeye indirildiğinde (kullandığı ilaçlarla veya perhizle) hacamat yapılmalıdır. Düşük şekerde de durum böyledir. Önce şeker dengelenmelidir ve aşağıdaki noktalardan uygun olan yerlere hacamat yapılmalıdır.

UNUTKANLIK, HAFIZA ZAYIFLIĞI, ALZHEİMER VE DEPRESYON, KONSANTRASYON GÜÇLÜĞÜ:Algılamada zorluk, kitap veya gazete okurken konsantre olunamadığından dolayı anlayamama, Yakın geçmişi hatırlamada zorluk, aşırı unutkanlık, karşısındaki insanın sorduklarını bir anda algılayamama gibi belirtiler bazen depresyonun bazen de Alzheimer ın belirtisi olabiliyor. Bu gibi durumlarda 55 numara sabit olmakla beraber başın tepe noktasından, kürek kemiklerinden ve iki kulak arkasından hacamat yapılır.

 KRONİK YORGUNLUK, UYKU İSTEĞİ, HALSİZLİK: Kronik yorgunluk ve halsizlik bazen immün sisteminin zayıfladığından, bazen de depresyon gibi sinirsel rahatsızlıklardan kaynaklanabilir. Bu durumda metabolizmanın hızlanması gerekmektedir. Bunun için sırttan, karaciğer arkası, kahil ve kalp arkasından hacamat uygulanır. Daha ilk tedavide gözle görülür bir ilerleme ve rahatlama hissedilir. Vücuda enerji gelir. Ayrıca metabolizma hızlanır, 55 numaralı bölge sabit kalmakla beraber aşağıdaki noktalardan uygun olanlar tercih edilir.

BÖBREK RAHATSIZLIKLARI:  Sırttan böbrek hizası, sağ ayak topuğu, sağ ve sol ayak üstü böbrek hastalıkları için en uygun noktalardır.
SEDEF, EGZEMA ,SİVİLCE VE DERİ HASTALIKLARI: Genelde zayıf  bağışıklık sistemi olanlarda var olan deri hastalıklarıdır. Özellikle sedef hastalığının sinirsel boyutunun yanı sıra karaciğerle ve bağışıklık sisteminin zayıflığıyla alakası olduğu bilinmektedir. 55 numara sabit olmak üzere karaciğer arkası ve kahil en uygun hacamat noktalarıdır. Ancak bilinmelidir ki; sedef hastalığında hacamat kesin çözümdür demek yanlıştır. Ancak ben sedefin semptomlarının hacamatla azaldığını babamdan biliyorum. Çünkü o da sedef hastası. Durumu hacamatla şu an eskisine nazaran çok iyi ama henüz tam geçmiş değil. Bu tip hastalıklar dermatolojiyi ilgilendiren deri rahatsızlığı olarak algılansa da hastalık genelde yukarıda belirttiğimiz gibi bağışıklık sistemi zayıf olan kişilerde,  daha belirgindir. Sırttan karaciğer arkasından Kahilden ve Omuz başlarından yapılan seans uygulamaları çok iyi sonuçlar vermektedir.

 

KALP HASTALIKLARI VE KAN DOLAŞIMI PROBLEMLERİ:  Kalpteki tıkanıklıklar, çarpıntı, katle sıkışma hissi ve göğüs kafesinde ağrı hissi şikayetlerinde hacamatın önemi büyüktür. Benim de kalp damarlarımdan birinde bir tıkanıklık söz konusu idi. Sırtta kalp hizasına 24 saat öncesinden aynı fıtık tedavisinde olduğu gibi kuyruk yağı sarılır ve sırttan, kalp arkasından ve kahil noktasından hacamat yapılır. Kan dolaşımı ve damar problemlerinde de hacamatın önemi çok büyüktür. Hacamatla pis kan vücuttan çıkacak ve yeni kan hücreleri üretilerek temiz kan sağlanacak ve dolaşım rahatlayacaktır Allah’ ın izniyle…

KARACİĞER HASTALIKLARI, YÜKSEK KOLESTROL:  Sırttan karaciğer arkasından , kahil ve omuz yanlarından hacamat yüksek kolestrole ve karaciğer hastalıklarına iyi gelmektedir. Ehil bir haccama bu bölgelerden hacamat yaptırtmak gerekir.

GÖRME BOZUKLUKLARI: Kesin olarak bilinmesi gereken bir şey vardır ki HACAMAT GÖZÜN FERİNİ ARTIRIR. Hacamat bittikten sonra kişi kendini loş bir ortamdan aydınlığa çıkmış gibi hisseder. Gözün görme kabiliyeti artar. Kataraktın başlangıcında bu hastalığa iyi gelir. Ancak katarakt ilerlediyse hacamat yapılmamalıdır. Bu da çok önemli bir noktadır. Miyop veya hipermetrop rahatsızlıklarına faydası olur. En azından birçok kimsede gözlemlerimiz gözlük numarası büyümesi olmadığı yönündedir. Bu yönde yapılan ciddi bir araştırma olmayıp sonuçlar kesin değildir. Sonuçlar kişilerin bize olumlu yönde dönütlerinden yola çıkılarak burada yazılmıştır. Hacamatın hiçbir yan etkisi olmadığından, hastalıklarda tamamlayıcı tedavi olarak uygulanması tavsiye edilir. Ancak ehil haccamlara gidilmelidir. Hijyene yüzde yüz özen gösterilmelidir.

HORMONAL HASTALIKLAR: Kalp, karaciğer arkası ve sırttan mide ile bağırsak arkasına gelen noktalardan yapılır. Ancak boğazını tutamayıp şişmanlayanlar hacamattan yardım beklememelidirler. Onlar önce kendilerine yardım etmeli ve sağlıklı beslenmeye çalışmalıdırlar. Zira bizler hacamatla zayıflatamayız, sadece hormonal bozukluktan dolayı aşırı kilolu olanlara haccamlar yardımcı olabilirler.

VARİS: Varis için yapılan uygulama da tedavi başarısı değişkendir. Hiç bir garanti yok ama kalp ve karaciğer arkası hacamattan sonra varis olan noktadaki biriken pıhtılar temizlenerek en yakın sinir ve kaslar uyarılmak suretiyle yapılır. Direk olarak varisli bölgeye veya çok yakın bölgeye hacamat uygulanmaz. Varisli bölgenin üzerine değil de, varisli bölgenin başlangıç merkezine yapılan hacamat çok başarılı olmaktadır.
CİLT KIRIŞIKLIĞI YAŞLANMA BELİRTİLERİ: Bilindiği üzere yeryüzünde tedavisi olmayan tek şey yaşlanma ve ölümdür. Çünkü ayette belirtildiği üzere ‘‘Her nefis ölümü tadacaktır.’’ Ömrü olan her birey de mutlak yaşlanacaktır. Ancak yaşlanma belirtileri yavaşlatılabilir, cilt berraklaştırılabilir. Yaşlanma belirtileri yavaş metabolizmada bir takım yavaşlamaların ve bozulmaların olmasıyla meydana gelir. Çok uyumak, çok yemek, zararlı alışkanlıklar bu hızlanmayı artırır. Vücudun dinç kalmasının en önemli nedeni sabah uykusunun terkidir. Zira çok eski dönemde insanlar akşam (yatsı namazından sonra) erken yatarlar, sabah erken kalkarlarmış. İslam alimlerinin seher vakitlerinde uyanık oldukları, öğlenleri de sünneti seniyye gereği kaylule (öğlen uykusu veya gün arası şekerlemesi) yaptıkları bilinmektedir. Böylelikle eski zaman insanları hem daha çok yaşamakta, hem de dinç kalmaktaydılar. Baştan yapılan hacamatta cilt bölgesinin toksinlerden arınmasını ve dolayısıyla cildin parlaklaşmasını ve tazeliğini sağlamaktadır.

KARPAL TÜNEL SENDROMU: El bileğinin bir hastalığıdır. Bilekteki karpal tünelden geçen median sinirin sıkışması sonucu ortaya çıkar. Bu hastalık genellikle el bileklerini zorlayıcı işlerde çalışanlarda daha çok görülmektedir. Geceleri elde ve kolda uyuşma, tutma da güç kaybı, eli sallayınca ağrının hafiflemesi şeklinde belirtisi vardır. Ben bu tür bir vakayla karşılaşmadığım için etkisini bizzat bilmiyorum, sadece başka haccamların bildirdiklerini burada nakletme gereği duydum.

ANALİTİK DÜŞÜNME YETENEĞİ: Analitik düşünme yeteneği derken burada anlattıklarımızdan zihinsel engelli bireyler için çıkarımlar yapılmamalıdır. Bizim kastımız normal zekada olup, gerek depresyon, gerek büyü vs gibi olumsuz etkenlerden dolayı dikkatini verememe, ani kararlar alamama, konsantre olamama gibi durumlarda geçerlidir. Ben böyle bir durumu kardeşimde yaşadım. Bana başında bir ağırlık hissettiğini, göz kapaklarının üzerinde sanki kum torbaları varmış gibi bir his olduğunu, bunun kendisinde zaman zaman asabiyet yaptığını söyledi. Başının üç yerinden (tepe noktası ve her iki kulak arkası) hacamat yaptım ve yaklaşık 5 dk içerisinde şikayetlerinin sona erdiğini söyledi. Mutlu olduk ve Allah’ a şükrettik. Aynel yakin tekrar bildik ve iman ettik ki; Allah Rasulü (S.A.V) heva ve nefsinden konuşmaz. Onun bildirdikleri vahiydir. Sahihtir, o hep doğruyu söyler. Ondan (haşa) yalan sadır olmaz. AMENNA VE SADDAKNA…

ALTINI ISLATMA: Özellikle küçük çocuklarda söz konusu olan gece altını ıslatma ve gündüz istemsiz kaçırma durumlarında hacamat inanılmaz faydalıdır. Büyük özellikle 50 yaşını aşmış, küçük abdestini kaçıran tutamayan insanları da duyuyoruz çevremizde. Bunun biyolojik nedenler hariç en önemli nedeni kişinin namazdan nasibinin olmamasıdır. Çünkü namaz kılan bir insan sabah erkenden de olmak üzere mesanesini boşaltır. Küçük abdestini tutmaz. Öyle ki özellikle sabahları küçük abdesti tutmadan mesaneyi boşaltmak çok önemlidir. Her iki durumda da yani hem yetişkin hem çocukta idrar kaçırma durumlarında kulak arkası, kahil, sırt ve  kuyruk sokumunun  üstünden kişiye hacamat yapılır. ŞAFİİ OLAN ALLAHÜ ZÜLCELALDİR.

HORMON BOZUKLUKLARI, AŞIRI KİLO ALMA:  Bu tür kişilere hacamat tedavisi çok faydalıdır. Çünkü Özellikle genç yaşta yapılırsa çok daha faydalıdır. Bu tip hastalıklarda temel prensip hormon salgılama görevini sağlayan hipofiz bezinin görevini yapmamasından, veya tıkanması sonucu oluşur. Çözüm ilgili sinirleri uyarmakla başlanır. Aşağıda yazdığımız kilitlenmişlik sorunu ile paralellik gösterir.
DİŞ ETİ HASTALIKLARI VE DİŞ ÇÜRÜMELERİ: İlk hacamat yaptırmaya başladığı anda diş eti hastalıkları ve diş çürümesi olan kişilerde bu şikayetlerin nerdeyse çoğunda azalma bulgularına rastlandı. Bu konuda yine bilimsel araştırma mevcut değil. Zira diş ve diş eti hastalıklarında Allah Rasulü (S.A.V) misvakı önermektedir. Misvakın yapılan araştırmalarda diş çürümesini önlediği, diş etlerini koruduğu, ağız kokusunu önlediği ve diş minelerini kuvvetlendirdiği bilinmektedir. Ancak baştan yapılan hacamatın da diş eti iltihaplanmasını önlediği, iltihap varsa da giderdiği bilinmelidir.

BOYUN VE SIRT AĞRILARI: Masa başında çalışmak durumunda olan bireylerde, öğrencilerde vs görülen boyun ve sırt ağrılarının yüzde yüz çözümüdür hacamat. Yüzde yüz diyorum çünkü bizzat kendim bir çok vaka ile karşılaştım. Omuz ve sırttan alınan pis kan o bölgedeki tıkanıklığı açmakta ve oradaki dolaşımı rahatlatmaktadır. Halk dilinde kulunç olarak bilinen ağrıyı ve sırtta oluşan fibromiyajları hemen dağıtmakta ve etkisini yaklaşık 3-4 dk içerisinde göstermektedir. Ağrının şiddetine ve rahatsızlığın kronikleşmesi durumuna göre hacamat bu bölgede üç seans tekrar edilir.

MANEVİ HASTALIKLAR: İnsanoğlunda bedeni hastalıklar haricinde manevi bir takım hastalıklar da zuhur edebilmektedir. Mesela; Peygamber Efendimiz (S.A.V) e zamanında büyü yapılmış ve Efendimiz (S.A.V) bundan çok muzdarip olmuşlardı. Felak ve Nas sureleri nazil olduktan sonra Efendimiz (S.A.V) büyünün etkilerini izale etmek adına Ebu Taybe isimli bir zattan kendilerine hacamat yapılmasını istemiştir. Yine baştan yapılan hacamatın kökleşmiş 50 yıllık büyüyü kaldırdığı kaynak kitaplarda yazmaktadır. Bunun yanında kalp arkasından yapılan hacamat vesveseye şifadır. Manevi yönden istidata sebeptir Allahın izniyle; O zaman diyebiliriz ki; manevi hastalıklarda sırt, kalp hizası, karaciğer..alınan kaynak:hacamatanatya.com