Türkiye’deki BİLİMSEL HACAMAT DERNEĞİ web sitesi,üyeleri ve ziyaretçiyi bilgilendirmeye yönelik hazırlanmıştır.

BİLİMSEL HACAMAT DERNEĞİ WEB SİTESİ UYARISI:BİLİMSEL HACAMAT DERNEĞİ web sitesi,üyelerini ve  siteyi ziyaret edenleri bilgilendirmeye yönelik olarak hazırlanmıştır.

Sitede yer alan bilgiler, hiçbir zaman bir hekim tedavisinin ya da konsültasyonunun yerini alamaz. Sitedeki bilgilerden hareketle, herhangi bir tedaviye başlanması ya da mevcut tedavinin değiştirilmesi kesinlikle tavsiye edilmez.

Sitemizin “Haberler” bölümünde yurt içinde ve yurt dışında TAMAMLAYICI TIP  alanındaki diğer sivil toplum kuruluşları tarafından yayımlanan tüm TAMAMLAYICI TIP   uygulamalarına ve etkinliklerine ait haberler,BİLİMSEL HACAMAT DERNEĞİ ’nin hiçbir editorial müdahalesi olmadan söz konusu kuruluşların yayımladığı şekliyle ve kaynak belirtilerek yer almaktadır.BİLİMSEL HACAMAT DERNEĞİ’nin kendi etkinlikleri hariç, sitemizin “Haberler” bölümünde yer alan yayınlardan BİLİMSEL HACAMAT DERNEĞİ  sorumlu değildir

TAMAMLAYICI TIP BRANŞLARI VE BİLGİLERİ: Geleneksel ve Tamamlayıcı Tıp nedir?

Çağdaş tıp tedavilerini destekleyici olarak uygulanan geleneksel ve tamamlayıcı tıp tedavisi, insanların iyileştirilmesi ve sağlıklarının korunması için yapılan tedavi yöntemlerinin bütünüdür. Geleneksel ve tamamlayıcı tıp eğitimi, ülkemiz dahil diğer birçok ülke üniversitelerinde bir tıp branşı olarak verilmektedir.

Bu kurslar sırasıyla Apiterapi Kursu,Müzikterapi kursu ,Maggot (Larva) Kursu,Kayropraktik Kursu,BÜTÜNCÜL (İNTEGRATİF) BESLENME TEMEL EĞİTİMİ kursu ,Mizaç Eğitimi kursu ,sülük uygulaması kursu ,kupa/hacamat uygulamasıkursu ,mezoterapi kursu,ozon uygulaması kursu,proloterapi kursu,akupunktur uygulama kursu,hipnoz kursu,fitoterapi kursu ,osteopati kursu,komeopati kursları şeklinde sayılabilmektedir..BİLİMSEL HACAMAT DERNEĞİ web sitesinin içeriğide sayılan tamamlayıcı tıp branşları ile ilgili olarak, üyeleri ve ziyaretçilerini bilgilendirmeye yönelik amaçlı olarak hazırlanmıştır.

Alternatif Tıp, İntegratif Tıp, Tamamlayıcı Tıp nedir? /Nörolog Dr. Emel Gökmen
Son yıllarda klasik tıbbın çözüm bulmakta zorlandığı pek çok hastalık için hastalar arayışlar içindedir. Hastalık ilaç döngüsü sorgulanmaktadır. İlaç dışı tıp nedir? Ne kadar bilimseldir? Bilimsel alternatif çözümler nelerdir?
Alternatif Tıp, İntegratif Tıp, Tamamlayıcı Tıp Tanımlarına Bilimsel Bakış
Ülkemizde alternatif tıp tanımlaması, tamamlayıcı tıp, integratif tıp tanımlamalarının önüne geçmiştir. Batıda hepsi birbirinin yerini tutmaktadır. Ülkemizde ise geleneksel ve ruhsal şifa tedavileri alternatif tıp adı altında algılanmaktadır. İntegratif tıp tedavileri son yıllarda uygulanmaya başladığı için bu konuda bilinç halen oluşmamıştır.

Tüm bu tanımlamaların temelinde, hastaya ve hastalığa bütüncül yaklaşım vardır. Tıbba alternatif değildir. Birçok yöntemi batı tıbbı içinde de yer alır, konvansiyonel tıp dediğimiz klasik tedavilerle birlikte uygulanabilir. Hastanın şikayetini değil, tüm vücudu iyileştirmeye çalışması, en önemli özelliğidir. Diğer bir önemli nokta, ilaç sanayinin ürettiği ilaçları değil, genellikle beden network’ünü etkileyen yöntemleri kullanmasıdır.

Hastalanmanın temelinde yapısal hasarlar olmadan önce sinir sisteminde, bir diğer tanımlama ile vücut network ağında değişimler olur. O nedenle iyileşme ve hastalıklara yaklaşım öncelikle enerjetik-informatif düzeyde olmalıdır. İlaç tıbbı, en son aşama olan hücresel hasarla lokal uğraştığı için uzun vadede hastaya yardımcı olamamaktadır ve birçok hastalığın nedenini açıklayamamaktadır.

İntegratif ve/veya tamamlayıcı tıp içinde yer alan yöntemler hastanın bütününde oluşturduğu iyileşme sonucunda birçok durumda konvansiyonel tıptan daha hızlı iyileşme sağlamaktadır. Bu bakış açısı olan hekimler konvansiyonel yöntemleri de daha etkili ve yerinde kullanabilmektedirler.

Konvansiyonel Tıp ile Birlikte Uygulanabilecek Olan Bilimsel Alternatif Tıp / İntegratif Tıp / Tamamlayıcı Tıp Yaygın Yöntemlerinin Bazıları
•Nöral Terapi
•Akupunktur
•Homeopati
•Manyetik Alan Tedavisi
•Aile Dizimi
•Psikoterapi
•Hipnoz
•Mezoterapi – Proloterapi
•Biorezonans – Mora Terapi
•Manuel Terapi, Osteopati, Chiroterapi
•Kinezioloji, O-Ring Test
•Fitoterapi
•Oksijen, solunum ve ozon tedavileri

Tüm bu yöntemleri kullanacak hekimlerin dikkat edeceği en önemli husus, neden-sonuç ilişkisidir. Evrensel kural olan neden-sonuç ilişkisinde, her hastalığın alt yapısında vücutta aksayan durumlar vardır.

Bu nedenler tespit edilirse, pek çok hastalık kalıcı ve etkili bir biçimde tedavi edilebilir. Özellikle, hastalıkların nedenlerini bulma konusunda, bir insanın yaşam boyunca başına gelen olumsuzluklar göz önünde bulundurulmalıdır.

İyi bir geçmiş hayat öyküsü ve hastayı çok iyi dinlemekle, hastalıkların nedenlerini ortaya çıkarabiliriz. Hekim bu tarz çalışmaya adapte olursa bazen ileri teknolojik tetkiklere bile gerek kalmayabilir. İyi edinilmiş klasik tıp bilgisi ile bu yaklaşımlar birleştirilirse hastalar için çok olumlu, uzun vadeli sonuçlar alınabilir.

Nörolog Dr. Emel Gökmen/alınan kaynak:milliyet.com.tr