TIP EĞİTİMLERİ DIŞINDA, HACAMATI KURSUNDA öğrenen Tıp Doktorları şunları söylüyor:

TIP EĞİTİMLERİ DIŞINDA Hacamatın faydalarını ayrıca gittikleri HACAMAT KURSUNDA öğrenen Tıp Doktorları şunları söylüyor:
’Detoks etkisi yapar; kanı hastalık yapıcı toksinlerden temizleyip genel sağlığı iyileştirir. İmmünolojik fayda sağlar; doğal bağışıklığı uyararak hastalıklara karşı direnci arttırır.

Kalp – Damar sistemine faydalıdır; nitrik oksit üretimini arttırarak kan damarlarını genişletir, kan ve lenf dolaşımını iyileştirir, ödem ve tansiyon tedavisine destek sağlar. Solunum sistemini destekler; astım hastalarının gündüz ve gece semptomlarında azalma, solunum fonksiyon testlerinde iyileşme yaptığı gözlenmiştir.

Ağrıları giderir; ağrıya neden olan kimyasal bileşenleri temizler, cilt kesilerinin ardından ağrı kesici maddeler (endorfin, dynofin) salgılanır. Bu şekilde, baş ağrısı, eklem ağrısı, kas ağrısı, sırt ve bel ağrısı gibi ağrıların iyileşmesine yardım eder.

İltihap giderir; hastaların kanında bulunan enfeksiyon yapıcı bakterileri ve bakteriyel toksinleri temizleyerek iyileşmeye yardım eder. Nörolojik fayda sağlar; beyin kan dolaşımını canlandırarak hafızayı güçlendirir, baş dönmesi ve unutkanlığa iyi gelir.

Karaciğer ve böbrekleri destekler; kan temizleyici etkisiyle karaciğer ve böbreklerin kan temizleme işlevine yardım eder, bu organların yüklerini azaltır.

Anti alerjik fayda sağlar; alerji yapıcı maddeleri ve toksinleri kandan temizleyerek kronik kaşıntı ve ürtikerde iyileşme sağlar. Psiko-Somatik rahatsızlıklara fayda sağlar; serotonin ve endorfin salgılanması sonucu depresyonu giderir, stresi azaltır, çabuk sinirlenmeyi önler.

Vücudu rahatlatarak uykusuzluğa iyi gelir, kronik yorgunluk durumunun tedavisine yardım eder.’
’Hacamatta en iyi zaman sonbahar ve ilkbahar’dır.