Kurs sonrasında verilen Hacamat sertifikası nedir, nasıl ve nereden alınır?

Hacamat eğitimi almak istiyorum, nasıl alırım? Hacamat kursları ile hacamat öğrenmek mümkün müdür ? Kurs sonrası verilen Hacamat sertifikası nasıl ve nereden alınır? Hacamat kursu nerede veriliyor? gibi sorular internet ortamında çeşitli haber ve sitelerde çok sık yer alıyor..

Bilgi olarak baktığınızda yıllardır alternatif veya tamamlayıcı tıpta adı sık sık geçen hacamat 5-6 bin yıllık geçmişe sahip kullanılan bir tedavi yöntemidir.Uygulamada çeşitli kupalar yöntemiye insanların vücutlarının belli bölgelerinden özellikle sırtlarından kirli ve toksik maddeler bu yöntemle alınarak vücuttan uzaklaştırılıyor..

Bir diğer deyişle hacamat ile deri altında birikmiş olan kir kan ve toksik maddelerden vüvut temizleniyor..temizliyor, baş ağrılarına iyi geliyor, vücudu dinç ve daha sağlıklı yapıyor. Kişinin yaşı kilosu ve fiziki şartlarına göre sonuçta yarar yönünde değişiklikler gösteren hacamat uygulaması kimilerine göre yararlı kimilerine göre zararlı bir işlem olarak da hekimlerce ifade ediliyor..Hekimlerin dışında yapılması yönetmelikler ile belirlenen hacamat işlemlerini bu işin eğitimini almamış sertifikası olmayan hiç kimse yapamayacak. Peki Hacamat sertifikası nasıl ve nereden alınır sorusuna cevap ne olacaktır..

Uygulamasını yapabilme imkanı veren Hacamat sertifikası nasıl nereden alınır?

Yönetmelik gereği sadece doktorlar ve diş hekimlerinin katılımda bulunarak alabileceği Hacamat sertifikası hacamat kurs ve eğitim programlarından alınabilmektedir.. Yalnız bu kurs ve eğitim programlarını sağlık bakanlığı izin ve programları çerçevesinde düzenlenen eğitim kurumlarından alınabilmektedir.

Doktor ve diş hekimleri dışında gerek sağlık personelleri gerekse geleneksel tıp yöntemlerine ilgi ve alaka duyan kimi kimselerde bu alanda düzenlenen çeşitli bilgilendirme seminerlerinde katılımda bulunabilmekte ve seminerlerdeki anlatımlar sonrasında katılımcılarına ”katılım belgesi ”adı altında isme özel belgelendir yapılmaktadır.. BAKILDIĞINDA sağlık ile ilişkili derneklerce verilen hacamat ve sülük seminerleri konusunda bilgi sahibi olmak ve hacamat katılım sertifikası da alınabilmesi hacamat öğrenmek isteyenler için çok uygun yerler olarak görülebilmektedir..Bu belgeler katılımcılarına başta da söylediğimiz gibi doğru ve yasal bilgi verme dışında hacamat ve sülük uygulama yetkisi vermediği gibi, tıp ve diş doktorları dışında da kimseye herhangi bir yer açma yetkisi de vermemektedir..