GETAT’larda, HACAMAT SEANSLARI-HACAMAT BÖLGELERİ ve Hacamat / Kupa Tedavisinin SEMİNER-KURS ve EĞİTİMLERDE öğretilmesi..

SAĞLIK BAKANLIĞI ONAYLI GETAT KURSLARINDA, UYGULAMADA HACAMAT seansları ÖNCESİ YAPILACAKLARA DAİR BİLGİLER:
1-Hacamat Aç Karnına Yapılır 2- Kan Sulandırıcı İlaç Alınmaz 3-Takriben 3 Saat Öncesinde Yeme Ve İçme Bırakılmalıdır.4-TIBBİ Hacamatın Daha Faydalı Olması için Asgari 1 Öğün Öncesinden Hayvansal Gıda Alınmamalı..  .5-Hacamattan 24 Saat Önce Cima Yapılmamalı

UYGULAMADA HACAMAT seansları SONRASI YAPILACAKLAR :
1-TIBBİ Hacamat ÖNCESİ Asgari iki saat kadar bir şey yenmemelidir
(Hacamat ’tan sonra iştah biraz açılabilir. Mümkün olduğunca hafif gıdalarla geçirmek hacamatın faydasını arttırır.)

2-Hacamat ’tan sonraki 24 saat cima yapılmaması hacamatın faydasını arttırır (Cimadan sonra hem kadın hem de erkeğin kan dolaşımı yavaşlar)

3-TIBBİ Hacamat ’tan sonra 24 saat hayvansal gıda perhizi yapılır (Hayvansal gıdalar protein ihtiva eder, Kanı koyulaştırır.)
Hayvansal perhize dikkat edilerek yapılan hacamat UYGULAMASI daha faydalıdır. Ola ki unutup bir dilim peynir ya da bir lokma et yenildiyse yine hacamat yapılabilir,, zararı olmaz, Ayrıca bir yemek kaşığı zeytinyağı sirke karışımı içilirse, hayvansal gıdanın etkisi nötrleşir yani yok olur. Ama dikkat edilip hayvansal gıda perhizi yapılırsa daha faydalı bir hacamat uygulaması yapılmış olur)

4-Tıbbi Hacamat ’tan 24 saat sonra duş alınır (Duştan hemen sonra yara izlerinin olduğu bölgelere zeytinyağı veya kantaron yağı sürmek ,yaranın kaşınmasına, iz kalmaması ve yaraların çabuk iyileşmesi açısından büyük fayda sağlar)

5-Yapılan Hacamat ’tan sonra sirkeli su ya da bal şerbeti içmek çok faydalıdır ( Her iki gıdanın da damar açıcı özelliği vardır)

Tıbbi HACAMAT-KUPA TERAPİSİ  VÜCUTTA HANGİ NOKTALARA YAPILIR

Hacamat yapılacak en faydalı noktalar şunlardır:

1-    En faydalı yer iki kürek arasının 10 cm üstü

2-    İKİ kulak arkası

3-    Sonra kalbin arkasıdır (Vesveselere karşı kalbin arkasından yapılan hacamat çok faydalıdır.)

Ense çukurunun altı kısmına hacamat uygulaması(boyun): Göz ve göz kapağı hastalıklarına (Arpa­cık, göz kapağı ağrıları ve ödemi), ağız kokusuna, diş ve diş eti hasta­lıklarına, tiroid ve lenf bezi hastalıklarına,

Kafa arkasına hacamat uygulaması(can kurtaran): Ruh hastalıklarına, psikolojik problemlere, kulak ağrısı ve çınlamasına, baş ağrısına ve dönmesine, yara, egzama, uçuk, sedef ve saç dökülmesine, göz ve göz kapakları, ağız, diş, diş et­leri ve burun hastalıklarına iyi gelir. Yeni başlayan katarakt için çok faydalı, fakat eski katarakt için zararlıdır.

Kulak altı ve biraz arkasına hacamat uygulaması: Kulak, burun, boğaz ve göz hastalıklarına, ön dişler ve köpek dişlerine, baş ağrılarına, karaciğer ve safra kesesi san­cılarına, baş titremesine

Kürek kemikleri arasına hacamat uygulaması (tam ortaya değil, biraz yukarı): Akciğerler, kalp, pankreas ve safra kesesi hastalıklarına

Omuzlara hacamat uygulaması: Akciğer hastalıkları ve yüksek tansiyon, baş ağrısı ve baş dönmesi, kepek, saç dökülmesi, boyun kireçlenmesi ve fıtığı, kol-omuz ağrıları, hormon dengesizliğine,

Kürek kemikleri altına hacamat uygulaması: Bel ağrısına ve bel fıtığına, karın ağrısına, mide ve karaciğer hastalıklarına

Belehacamat uygulaması : İdrar tutamama, bel ağrısı ve fıtık, böbrek ve kadın-erkek hastalıklarına

Kuyruk sokumuna hacamat uygulaması: Prostat ve fil hastalığına, basura, adet düzensizliğine çok iyi gelir

Dizlerin üstü ve altı, iç ve dış kısımlarına hacamat uygulaması: Diz ağrısı ve diz hastalıklarına, adet düzensizliğine, basur, varis, baldır ve ayak yaralarına, mide, karaciğer, safra kesesi ve böbrek rahatsızlıklarına,

Baldırlar (arka kısmı): Yüksek tansiyon, sedef, fil, idrar yolları ve böbrek hastalıklarına, baş ağrısına, baldır ve ayak ağrılarına ve buralardaki yaralara,

Ayak bileği dış kısmı: Siyatik ağrılarına, varis, gut ve fil hastalıklarına

Ayak bileği iç kısmı: Adet düzensizliği ve basura hacamat uygulaması çok iyi gelir.

SEANSLARDA Tıbbi HACAMAT-KUPA UYGULAMASI YAPILMAYACAK NOKTALAR :

İki çukurdan yani ense çukuru ve bıngıldaktan (kafa tepesi çukuru), hacamat UYGULAMASI yapılmaz. Yapılırsa, unutkanlığa hatta deliliğe sebep olabilir.

Kafa arkasından, ense çukurunun altından (boyun), kulak arkası bölgelerden sık hacamat yapılmaz. Görmenin zayıflamasına sebep olabilir.

Bu durumda hacamat UYGULAMASI ilk 2-3 defa 2 hafta ara ile, sonra ayda bir yapılabilir.

SEANSLARDA TIBBİ HACAMAT (KUPA TERAPİSİ) KİMLERE YAPILMAZ?

Kalp Yetmezliği olan kişilere yapılmaz.
Çok ihtiyar ve zayıf kişilerde, Dinç ve kuvvetli olanlar hariç, 60 yaşın üzerinde olup da hayatında hiç hacamat yaptırmamış olanlara hacamat yapılmaz.
Bir yeri kesildiğinde kanı durmayan kişilerde,
Hamile kadınlarda,
Aşırı kansızlık olan kişilerde
Kalp pili takılmış olan kişilerde kalp hizasında yada yakın noktalardan
Organ nakli geçiren kişilerde,
Karnı tok olan kişilere yapılmaz.
Diyaliz ve hemofili hastalarına kesinlikle hacamat yapılmaz,
AİDS ve HİV virüsü taşıyan kişilerde
12 aylıktan Küçük çocuklarda
Adetli kadınlara da hacamat UYGULAMASI yapılmaz. Sebebi:
1) Abdestsiz olduğu için

2) Hacamat adet kanamasını durdurur, kanamayla atılamayan kan, rahimde tıkanıklıklar oluşturabilir.

Hamile kadınların ve 12 aylık olana kadar çocukların, özel durumlar dışında hacamat yaptırmaya ihtiyacı yoktur. Onlara sadece özel durumlarda hacamat yapılır. Örneğin: suni sancı ve sezaryenle doğan çocuklara, beyin yapısında ve fonksiyonunda bozukluk olan çocuklara, körlük ve şaşılık durumu olan çocuklara, sezaryen veya herhangi bir ameliyat geçirmiş hamile kadınlara.

Aslında, eskiden yeni doğan bebeğe kuyruk sokumdan hacamat UYGULAMASI yapılırdı. Hacamatla, doğumda oluşabilen beyin ödemlerini omurganın sıvı dola­şımına çekerek, beynin çalışmasına rahatlık sağlanırdı. Belki bu sebepten eski çocuklar, bugünkü çocuklara nazaran daha rahat uyurdu, uslu, saygılı ve akıllı olurlardı.
Çok hassas ve korkan kişilerde kanlı hacamat yerine kansız hacamat yada kuru hacamat olarak bilinen kupa çekme uygulanabilir.
Düzenli olarak kan sulandırıcı ilaçları kullanan hastalarda (ancak uzman olan haccam tarafından yapılmalı)

Bu yasakların bazıları hacamat olanı, bazıları da hacamat yapanı korur. Hepsi de ciddi, önemli yasaklardır. Bu sebepten Hacamatı ehline yaptırmak gerekir.
Eskiden oluşmuş katarakta ve göz ameliyatından sonra kafa arkasına, ense çukurunun altına ve kulak arkasına özel durumlar hariç hacamat yapılmaz,
BİLGİLERİN ALINDIĞI KAYNAK ALINTI:HERTELDEN.NET

Hacamat yaparken kullanılan malzemelerde dikkat edilmesi gereken hususlar genel hatları ile şöyledir :

Kupalar plastik ise hijyen kurallarına uygun plastik veya cam olmalıdır.
Kullanılan malzeme kesinlikle hijyenik olmalıdır.
Hacamat yapılacak yer için mutlaka temiz çarşaf ve kan geçirmeyecek tarzda bezler kullanılmalıdır.Kan çıkarmak için kullanılan neşter veya iğne özenle seçilmeli sağlığımıza zarar verecek maddelerden uzak durulmalıdır.
Kullanılan peçete, flester vs gibi maddeler de gelişi güzel seçilmemeli kaliteli malzeme olmalıdır.

SEANSLARDA Tıbbi HACAMAT UYGULAMA KUPA SETİ..

Kaliteli işçiliği olan bilinmiş firmalar tarafından üretilen hijyenik kupalar kullanmanız önerilir.

SEANSLARDA TIBBİ HACAMAT UYGULAMA İĞNESİ VE NEŞTER..

Kanı çıkarmak için kullanılan iğne veya neşter hijyenik ve temiz olmalıdır.

UYGULANACAK HACAMAT SEANSINDA KULLANILAN DİĞER SARF MALZEMELERİ:
Gazlı Bez:
Peçete:
Lastik Eldiven:

Önemli Not: Tüm bu malzemeleri temin etseniz bile hacamat tamamen ehil ve uzman kişilerin yapması gereken bir işlemdir. Lütfen kulaktan dolma bilgiler ile bu işlemi uygulamaya kalkmayın. Bu işi yapan uzmanlara veya sağlık kuruluşlarına müracaat edin..

Bu bilgilendirmelerle ana amaç”Geleneksel Tedavi Yöntemleri”nin sağlıksız ve bilgisiz koşullarda yapılmasını önlemek ve  DOĞRU bilgi sahibi olunmasına yardımcı olmaktır.

Yasa gereği,işin ehli sertifikalı tıp doktorları dışında; eş-dost ve çevre haricinde, menfaat amaçlı uygulama yapılamaz. GELENEKSEL VE TAMAMLAYICI TIP UYGULAMALARI YÖNETMELİĞİ’NE VE DÜZENLEMEYE HERKES TARAFINDAN UYULMASI ANA ESASTIR..

HACAMAT ve SÜLÜK bilgilendirme seminerlerine katılarak ”Bilimsel Hacamat Derneği ”himayesinde ve Deneyimli Uzman Doktorları tarafından merak ettiğiniz GETAT konularındaki sorularınıza cevaplar alabilirsiniz..

Düzenlediği seminerlerde sadece BİLİMSEL sunumlarda bulunan ”HACAMAT AKADEMİSİ” , benzer hizmetleri sunan kurum ve kuruluşlar arasında bilgi vermekte güvenirlikte EN DOĞRU olanıdır..

Türkiye genelinde verilen tüm seminer programlarımız ”YETKİLENDİRMEKTEN ZİYADE BİLGİLENDİRME” amaçlı  programlarıdır. Bu seminerler sonrasında herhangi bir YETKİ kazanılamayacağı gibi; sonrasında ”Resmi Bir İş yeri Açma” söz konusu teşkil etmemektedir.

”HACAMAT AKADEMİSİ SEMİNERLERİ” ENFORMASYON MEDYA GRUBU YAYINLARINDAN OLAN www.bilimselhacamat.com vewww.hacamatbilimi.com HABER PORTALLARININ BİR ORGANİZASYONUDUR..

Bahse konu seminer ve bilgi toplantıları BİLİMSEL HACAMAT DERNEĞİ destek ve katkıları ile  tüzüklerindeki kuruluş amaçları doğrultusunda verilen hizmetlerdir.

KATILIM SERTİFİKALI Hacamat ve Sülük konusunda bilgilenme ve TAMAMLAYICI TIP Seminerlerine DAHİL Olmak İçin ARAYIP;
katılımcı olabilirsiniz: İLETİŞİM: 0532 456 2066